– Uczta Pierogowa w Miedznie

10 lipca 2016 roku odbył się festyn Uczta Pierogowa w Miedznie zorganizowany przez  Stowarzyszenie „Skarbiec” po raz siódmy. Współorganizatorem był Urząd Gminy w Miedznie, Starostwo Powiatowe w Węgrowie i Sołectwo w Miedznie. Patronat honorowy objęli: Starosta Węgrowski, Wójt Gminy Miedzna oraz Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Miedznie. Patronat medialny nad „Ucztą” objął Tygodnik Siedlecki, Głos Węgrowa i Węgrowskie Bądźmy Razem. W Festynie wzięli udział Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Mariusz Orzełowski, Wicestarosta Halina Ulińska, Wójt Gminy Miedzna Janusz Rutkowski, Członkowie Zarządu Powiatu Węgrowskiego Andrzej Kruszewski i Paweł Stelamch, Radni Powiatu Węgrowskiego Mariola Chmielewska, Marek Matusik, Krzysztof Onaszkiewicz i Marek Renik, Sekretarz Urzędu Gminy Miedzna Anna Gorczyca, Skarbnik Urzędu Gminy Jolanta Ołtusek, Dyrektor Gimnazjum Dorota Kuczyńska, Dyrektor Szkoły Podstawowej Anna Tulwin -Salach, Dyrektor Przedszkola Krystyna Kozak, Dyrektorzy Banku Spółdzielczego w Sokołowie Podlaskim Piotr Żebrowski i Mariusz Sobieski, Ryszard Gajewski Prezes LGD ”Bądźmy Razem”, sponsorzy , mieszkańcy gminy i goście. Nad realizacją poszczególnych punktów „Uczty Pierogowej” dzielnie czuwali członkowie Stowarzyszenia „Skarbiec” na czele z prezes Panią Ewą Chomżyńską.

Organizatorzy zadbali, aby każdy znalazł coś dla siebie. Można było spróbować pierogów o różnych smakach, wziąć udział w konkursach, skorzystać z wesołego miasteczka i zatańczyć przy muzyce zespołu Verva. Na festynie wystąpiła Kapela Wuja Krzycha ze Skrzeszewa. Trzy grupy taneczne ze Stowarzyszenia Taneczno- Gimnastycznego Max Dance oraz dzieci i młodzież z terenu gminy. Monika Rojek z Międzylesia wystukiwała rytm kubeczkiem, Maciej Dziubiela z Wrotnowa zaprezentował swoje prace malarskie, Paweł Jabłoński z Ugoszczy zachwycał swoimi umiejętnościami recytatorskimi, Joanna Dżbik z Żeleźnik zatańczyła solówkę, którą zdobyła I miejsce w Ogólnopolskich Konfrontacjach Tanecznych w Elblągu, Małgorzta Kopania i Natasza Okulus z Miedzny zaprezentowały swoje umiejętności wokalne. Atrakcjami imprezy były zawody wędkarskie, różne konkursy i turnieje sportowe. W konkursie na najlepsze pierogi, ocenianym przez liczne jury pod przewodnictwem Wicestarosty Pani Haliny Ulińskiej zwyciężyło Stowarzyszenie „Skarbiec” z pysznymi pierogami z kurkami.
Kolejne miejsca zajęli:
II miejsce Pani Danuta Dybowska- pierogi z jabłkiem i jagodami,
III miejsce Pani Katarzyna Supeł- pierogi z kurkami,
IV miejsce Pani Krystyna Kalisz.
Wyróżnienia przyznano:
Pani Małgorzacie Kaczmarskiej,
Pani Teresie Onaszkiewicz,
Pani Wiesławie Gmiter,
Panu Tadeuszowi Stpiczyńskiemu.
Dla uczestników konkursu nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Węgrowie, które wręczyła Wicestarosta Halina Ulińska.
Wójt Gminy Miedzna Janusz Rutkowski wręczył ufundowane przez gminę nagrody w zawodach wędkarskich, w których zwyciężyła Weronika Goś z Warszawy.
Odbył się także konkurs poetycki na utwór charakteryzujący organizowaną Ucztę Pierogową. Wicestarosta Halina Ulińska przedstawiła wyniki konkursu na który wpłynęło 19 prac. Przyznano następujące miejsca:
I miejsce Pani Monika Steć z Wrotnowa,
II miejsce Pani Anna Boruc z Węgrowa,
II miejsce Pan Przemysław Kot z Ruchny,
IV miejsce Pani Beata Izdebska z Siedlec.
Wyróżnienia:
Jakub Barszcz,
Pani Katarzyna Niszcz-Ciborowska,
Mateusz Borkowski,
Pan Karol Karski.
Nagrody za trzy pierwsze miejsca ufundowała Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, a wręczył je Radny Rady Powiatu Węgrowskiego Krzysztof Onaszkiewicz.
W rzucie pierogiem najlepszy okazał się Damian Brzezik z Żeleźnik.
Pierogowym Łasuchem został Artur Soska z Miedzny, który w ciągu minuty zjadł 8 pierogów.
W wyścigu gąsienic wzięły udział trzy drużyny: Wójta Gminy- Janusza Rutkowskiego, przedstawiciela sponsorów Sylwestra Kurdusiewicza i Stowarzyszenia „Skarbiec” pod przewodnictwem Mariusza Ryczkowskiego. Bezkonkurencyjna okazała się drużyna Wójta.
W konkursie 60+ polegającym na nalewaniu wody naparstkiem najlepsza okazała się Pani Teresa z Małkini Górnej.
Na festynie wybrano też Super mamę i Super tatę. Rywalizujący w tych konkurencjach musieli wykazać się wytrzymałością i nie lada sprawnością fizyczną.
Jak co roku przeprowadzono zawody w siłowaniu na rękę kobiet i mężczyzn.
Nagrodę ufundowaną przez Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim (rower) w konkursie ankietowym otrzymała Pani Gałecka z Woli Orzeszowskiej.

Powrót na górę