– Pożegnanie zimy, powitanie wiosny.

Marzanno, Marzanno,
Ty zimowa panno!
Pięknie cię żegnamy,
Bo wiosnę witamy!

POŻEGNANIE ZIMY – POWITANIE WIOSNY
W GMINNYM PRZEDSZKOLU W MIEDZNIE.

Przyjście nowej pory roku – wiosny jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie ze sobą budząca się do życia przyroda. W naszym przedszkolu przygotowania do pożegnania zimy i powitania wiosny zaczęły się kilka dni wcześniej. Zmieniła się dekoracja przedszkola z zimowej na wiosenną. W salach zazieleniły się kąciki przyrody. Dzieci siały rzeżuchę, owies. Podlewały wiosenne kwiaty – żonkile, hiacynty i cebule, z których wyrastał szczypiorek. Pojawiły się wazony wypełnione wiosennymi gałązkami drzew owocowych i ozdobnych. Nie zabrakło również prac plastycznych, dotyczących pierwszych zwiastunów wiosny.
Ogromne emocje wśród naszych przedszkolaków, wzbudziło przygotowanie Marzanny – symbolu zimy oraz kolorowych, wiosennych Gaików.
Króciutki wierszyk zainspirował przedszkolaków do wykonania słomianej kukły ozdobionej kolorową krepiną.

Weźmiemy snopek słomy i barwną chusteczkę,
ustroimy kukłę pannę marzaneczkę.
Poniesiemy ją wysoko  nad łąką,
nie zaszkodzisz marzaneczko skowronkom.
Poniesiemy ja daleko przez pole,
aby w zbożu nie rządziły kąkole.
Poniesiemy ją ze śpiewem ku wodzie,
taki zwyczaj kiedy zima odchodzi.

W poniedziałek 22 marca 2021 roku przedszkolaki wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie „pożegnania zimy – powitania wiosny”.
W uroczystym korowodzie  na czele ze swoimi  Marzannami poszczególne grupy ruszyły nad rzeczkę Miedzankę, aby tam okrzykami, wierszami , piosenkami pożegnać ZIMĘ i powitać WIOSNĘ. Potem uśmiechem na buzi i kolorowym gaikiem przedszkolaki przemaszerowały po Miedznie, aby wyrazić swoją radość z przyjścia nowej pory roku.
Mimo chłodnego dnia obrzędom towarzyszyło słońce.

Powrót na górę