– Jesteś seniorem i chcesz się zaszczepić?

Jesteś seniorem i chcesz się zaszczepić, a nie wiesz gdzie się zgłosić ? Zadzwoń na infolinię wsparcia seniorów.

Dziś jest 433 dzień walki z koronawirusem, do której zaangażowani zostali żołnierze Wojska Polskiego, w tym w dużej liczbie żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Od ponad roku wspierają służbę zdrowia, samorządy, stacje sanitarno – epidemiologiczne oraz seniorów. Ci ostatni mogą obecnie liczyć także na pomoc w procedurze zaszczepienia się przeciwko COVID, a w razie potrzeby żołnierze zapewnią również transport seniora do punku szczepień.

Od momentu ogłoszenia i wprowadzenia w życie Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19, tj. od 5 grudnia 2020 roku, m. in. na żołnierzach, w tym żołnierzach WOT, spoczął nowy obowiązek, związany ze wsparciem szczepień. W pierwszej kolejności tego typu wsparciem ze strony żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej objęci zostali seniorzy.

Infolinia wsparcia seniorów.

Specjalnie z myślą o nich została uruchomiona infolinia wsparcia seniorów, która jest narzędziem pomocniczym w zakresie rejestracji, doradztwa, transportu do punktu szczepień. Seniorzy chcący poddać się szczepieniu ochronnemu przeciwko wirusowi Sars-CoV-2 dzwoniąc pod numer telefonu 800 100 115 uzyskają szczegółowe informacje dotyczące szczepień. Personel WOT obsługujący infolinię udziela pomocy seniorom, m.in. w takich kwestiach, jak: informowanie na temat najbliższego miejsca gdzie można wykonać szczepienia, pomocy w zarejestrowaniu na szczepienie, pomocy seniorom w obsłudze sprzętu IT (osobom, które chcą się zarejestrować na szczepienie, a mają problem z obsługą urządzeń) oraz umawiana seniorów na transport i dowóz do miejsca szczepienia. Infolinia czynna jest przez 7 dni w tygodniu od godz. 7.30 do 19.30.

Od początku tego roku pracownicy infolinii odebrali ponad 12,200 połączeń od seniorów, z czego ponad 11 tysięcy dotyczyła zgłoszeń potrzeby transportu do punktu szczepień, a blisko 130 to prośby o rejestrację na szczepienie.

Transport seniorów do miejsca szczepień.

W ramach pomocy seniorom, w tym kombatantom, weteranom, a także ich rodzinom, personel 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej realizuje pomoc w transporcie do miejsca szczepień, natomiast brygada nie realizuje pomocy w transporcie osób niepełnosprawnych, których transport wymaga przewozu osób leżących.

Łączna liczba seniorów, którym udzielono wsparcia w procedurze szczepień to 148 seniorów, z czego z transportu wojskowego skorzystało 101 spośród nich.

Seniorzy jako jedna z pierwszych grup społecznych mieli możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Działanie takie podyktowane było podeszłym wiekiem, a co za tym idzie ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby oraz nie rzadko występującymi chorobami przewlekłymi.

Aneta SZCZEPANIAK
Rzecznik prasowy